Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tak se mi nějak zastesklo po nějakém hodném hornoplošníku.... V pohodě si klidně poletovat po obloze a jen se kochat. Naskytla se koupě Bellancy. Na pohled moc hezké a perfektně postavené éro, jako nové. Rozpětí 1700mm, motor ASP 7,5ccm, serva HITEC. Nechtělo se mi jen používat vzpěry křídel, uchycení bylo i bez těchto vzpěr dostatečně pevné. Sice na pohled tam chyběly, ale zato rychlejší příprava k letu. Motor (jako většina ASP) běhal super, tak do vzduchu. Starty s touto Bellancou nic moc, letadlo při startu "tancovalo", snažil jsem se to zmírnit zvedáním nebo poklesem ostruhy, leč marně. Tento motor je to letadlo evidentně slabý, je to opravdu jen na takové létání kolem dokola, do přemetu se musí nejdříve pořádně "rozjet". Tímto mne tedy hornoplochy přešly a Bellanca šla do světa. I když přistávání s ní velká pohoda, na minimálce i proti mírnému větru takřka stojí. 
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak je i vidět z obrázků, přešel jsem na pultovou vysílačku, a to Multiplex Cocpit SX. Na první pohled vypadá jako dětská hračka, váží nula nula nic, ale ovládání je jednoduché a rychlé. Ale naučit se řádit s pultovkou se mi nějak nedařilo, takže jsem opět přešel zpět na Graupnera MX palcovku. Asi po těch letech se učit ovládat pultovku je nesmysl.

Další skvělý model, který se mi podařilo ukořistit v Nesvačilech na Předveď a prodej je dolnoploch ESS. Rozpětí 2100mm, motor SuperTigre 20ccm, a neuvěřitelně kvalitní a pevná stavba. Žádná stavebnice, pěkně poctivá modelařina. Balsa a překližka, křídla polystyren potažený balzou a nalakováno. Motor opět běžel dobře, výkonem na tuto váhu dostačující. Jen mi trochu vadilo mírné vzepětí křídel, protože měl model snahu v zatáčce se vracet do rovného letu. Ale jinak velmi příjemné létání, model je na obloze skvěle vidět, velký obsah motoru má nádherný zvuk a spotřeba v mezích únosnosti.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tomto modelu je skvěle poznat rozdíl vrtulí. Koupil jsem jej a létal s dřevěnou, později vyměnil za Masterku 17x9 a rozdíl byl obrovský!!

Další můj přírůstek byl Boeing P-26. Moc se mi to éro líbilo, a potřeboval jsem do něčeho dát čínský benzínový motor XYZ 26ccm. To nedalo až takovou práci, jen je samozřejmě potřeba vyměnit nádrž a hadičky za benzínové. Motor byl nový, chtěl jsem ho zaběhnout a v letadle. Než se mi ho ale podařilo vůbec nahodit, pěkně jsem se natrápil, musel jsem i rozebrat karburátor, jestli není přischlá membrána. Nicméně povedlo se, "zaběhl" motor asi čtvrtlitrem paliva a vzhůru do vzduchu. Éro je CMP, čili poměrně lehké, ale rozpětí 1800mm a tento motor byl do něj slabý. Ani po záběhu, kdy by běžel na 100% výkonu, by z éra nebyla žádná stíhačka. Navíc přistávání s tímto érem se mi moc nedařilo, nevím čím to, ale ani jedno přistání nebylo tak já má být.Takže motor jsem opět vynda a uschoval pro příhodnější model. P-26 šlo k jinému majiteli......
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


A opět motorový větroň!! Měl jsem kdysi Mefista, polétání s ním bylo skvělé, tak jsem nezaváhal a koupil jsem si opět větroně, tentokrát s motorem MVVS 3,5ccm. Jediné neštěstí u tohoto modelu bylo, že z křídel koukala táhla, která se při nasunutí křídel na trubku musela strčit do páky serva a tím vlastně při každém letu bylo jiné nastavení křidélek a bylo to poměrně pracné. Ale za těch pár letů to určitě stálo, i když při stáhnutí motoru na volnoběh tento "větroň" moc neplachtil ale řítil se docela rychle k zemi. I když bylo těžiště správně, nic moc plachtění. Ale při plném výkonu motoru letěl moc hezky a svižně.
Obrazek 

Obrazek


Obrazek
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář